Måndag 2.5.2016 åkte Samra Becic, Lisa Bengsén, Lina Grönvik, Olivia Gästgivars, Debora Hannus, Jannica Hauta-Aho, Elin Kronlund, Nicolina Nordman, Edvard Määttälä och Amalia Skrifvars från åk 2 till Bremen på svarsvisit till vår partnerskola Alexander-von-Humboldt-Gymnasium. Med på resan var också tyskläraren Jenny Lindberg och kollegan Ia Enroth.

Det som var nytt för i år var att även de studerande från Närpes bodde två nätter hemma hos sina tyska värdar, så att de nu fick en inblick i hur ett tyskt hem kan se ut. Responsen jag har fått är att alla var varmt välkomna hos sina värdar, fick lunchpaket med sig och somliga även avskedspresenter från familjen. Däremot var inte de tyska vanorna med att vädra mycket – oavsett utomhustemperatur – så populära, då badrummet kunde vara iskallt på morgonen eller då somliga sov med öppet fönster.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obligatoriskt gruppfoto, denna gång på takterrassen till Klimahaus i Bremerhaven

 

Tisdag 3.5.

På tisdag morgon åkte de studerande med till skolan och deltog i lektioner med sina tyska värdar.

Lektionerna var annorlunda genom att alla deltog i diskussioner och uttryckte sina åsikter. Vissa lärare delade in personer i grupper för att de skulle själv förhöra varandra. De hade inga böcker utan anteckningar och papper som de fick av läraren. Man tilltalade läraren med efternamnet.

Det fanns ingen teknik i klassrummen utan det fanns en datasal där det fanns lite äldre stationära datorer som tog en stund före de blev uppstartade, internet var långsamt på datorerna och det fanns inte wi-fi i skolan. Det fanns en krittavla i varje klassrum som läraren använde. Pulpeterna var lite här och där beroende på klassrum.

Man får inte någon skolmat i skolan om man inte betalar för maten, men man kan köpa någon smörgås, dricka eller annat brevid där man får maten. Det finns alltid två olika maträtter att välja mellan om man vill köpa skolmaten. På tisdagar har de våffelförsälning då elever själv lagar våfflor och säljer dem för 1.50 euro. Abiturienterna kan sälja nu som då creps med nutella vid deras rum.

Toaletterna som var i skolan var lite annorlunda mot de vi har i skolan. På de flesta våningarna behövde man en nyckel för att komma till toaletten.

(Lisa)

Efter skollunchen var det dags för en guidad tur i stan. Den guidade turen startade vid Bremer Dom, domkyrkan i Bremen. Vi fick gå in i kyrkan, även om de vid tillfället förberedde en kommande ceremoni till minne av en av stadens tidigare borgmästare. I kyrkans innergård fanns en trädgård med växter från bibeln och en dörr till en utställning med mumier som hittades där på 1600-talet. Detta utrymme kallas Bleikeller.

Sen gick vi vidIMG_1442are till ett minnesmärke av den gamla synagogan, som brändes ned 1938. Vi gick längs det medeltida kvarteret Schnoor och såg bland annat Hochzeitshaus, ett av världens minsta hotell. Det var avsett för par som ville gifta sig i Bremen. Men förr i tiden måste man bo i staden för att få gifta sig, så man använde detta ‘bröllopshus’. Vi gick även förbi Bremens minsta hus.
IMG_1453

 

Från Schnoor kom vi ut till de gamla fiskarkvarteren intill floden Weser. Vi vandrade längs floden tills vi kom till Böttcherstraße. Det är en gammal handelsgata från medeltiden. Där besökte vi Bremer Bonbon Manufaktur, en affär med handgjorda karameller. Gatan ledde till torget, som inramades av stadshuset, domkyrkan och rådhuset på ena sidan. På mitten av huset fanns en staty av Roland, stadens väktare.

Turen avslutades vid en sten till minne av den sista allmänna avrättningen i Bremen. Man burkar spotta på stenen för att visa avsky mot den avrättades handlingar, eftersom hon mördade hela sin familj.

(Elin, Amalia)

På tisdag efter den guidade rundturen åkte vi till en shoppinggalleria som hette Waterfront. Det var lite utanför stan så vi åkte dit med S-Bahn. Där fanns både bekanta och nya affärer som Tally Weijl, Primark och Douglas (lite tips till framtida resenärer). Efter en ordentlig shopping blev vi hungriga och trots att det fanns många exotiska matställen valde många att gå till Mc Donalds.

Vi fortsatte kvällen med Lasertag, vilket var ganska nervpåfrestande men ändå roligt att pröva på med tanke på att det inte finns här hemma i våra trakter.

(Nicolina, Debora)

lasertag

 

Onsdag 4.5.

På onsdag började vi med lite egen tid på stan samt gemensam lunch på Café & Bar Celona. Efter det fortsatte vi till Universum, vilket var ett väldigt intressant museum som påminde mycket om Heureka som finns i Helsingfors. När vi var klara där fortsatte vi med grillkväll hos hemma hos Cristin där vi åt god mat i en väldigt prydlig trädgård.

(Nicolina, Debora)

Universum 

Universums utställningar handlade om människan, teknik och geografi. Byggnaden såg ut ungefär som ett silverfärgat ufo som hade kraschat i marken.

3
4

I Universums reception fanns det en hel del souvenirer att köpa. En bra sak med receptionen var att man kunde få ett litet skåp att ha sina saker i medan man var på utställningen mot en pant på 1 €. I närheten av receptionen fanns även ett café.

På första våningen hade man teknikutställningen. Där kunde man bl.a. se på maskiner som demonstrerade kinetisk energi, magnetism och el. Obehagligaste maskinen var något som förut hade använts som medicinskt redskap. Man skulle hålla fingrarna mot en platta och samtidigt snurra på ett hjul. Resultatet var en mild elstöt.

5
6

 På andra våningen hade man en utställning om människan. I ett ålderstest lär en av våra lärare ska haft 140 års livserfarenhet. Det fanns även en ansiktsigenkänningsskärm. Jag skulle vilja påstå att den inte funkade så bra då jag blev en glad gammal gubbe, fastän jag var en något irriterad ung kvinna.

7

På tredje våningen handlade utställningen om geografi. Där fanns en del levande djur, bl.a. sköldpaddor och maneter. Det som hela tiden drog till sig mest folk på den våningen var ett jordbävningsrum där man fick sitta i en soffa och prova olika jordbävningsprogram.

(Jannica)

8
10
11

 

Torsdag 5.5.

Vi tog tillsammans med de tyska studerandena tåget till Bremerhaven, ca 50 km norr om Bremen vid Nordsjöns kust. Där besökte vi upplevelsemuseet Klimahaus.

Klimahaus är en stor byggnad med olika klimatzoner, multimediainstallationer och stora akvarium med fiskar och massor med andra djur så som till exempel ormar och sköldpaddor.

Det fanns allt från öken och djungel till himmel och stjärnor. Själv tycker jag att Klimahaus var en av de bästa platserna vi har besökt. Eftersom det var helt fantastiskt och jag blev förvånad och imponerad av de olika ställen in i byggnaden och de exotiska djuren och växterna.

(Samra)

13198977_10206294904306811_1678289338_o
13184708_10206294904226809_1771659014_o
13170723_10206294904266810_1704230773_o
13199468_10206294904146807_652349434_o
13199238_10206294903906801_167610823_o
13211159_10206294903866800_543180309_o
13199063_10206294904186808_478192318_o

 

Efter att vi kom tillbaka till Bremen från Bremerhaven, hade vi från Närpes en gemensam middag på den bayerska restaurangen Paulaner’s an der Schlachte (= vid flodstranden). Där testade många olika typiska bayerska eller tyska maträtter, som t.ex. Hachse, Apfelstrudel, Weißwurst m.m.

13170067_1041189629306428_458916118_o
IMG_20160505_194732

Fredag 6.5.

De tyska studerandena hade sagt till åt mig att de skulle komma och överraska gruppen på flygfältet tidigt på fredag och det gjorde de.

hejdå på flygfältet

Klockan 5.40 då vi hade lämnat in vårt bagage dök det upp en maskerad liten grupp som jag trodde säkerhetsvakterna skulle reagera på, men kanske det var allt fnissande inne i maskerna som gjorde att de inte iddes blanda sig i. Det blev ett sista farväl på flygfältet innan vi flög hemåt med vacker utsikt över Bremen, Öresundsbron och den åboländska skärgården.

vy från luften

Till vänster om vingen ser man centrala Bremen och till höger syns Weserstadion.

Jag är som lärare än en gång glad över att ha fått resa med ett trevligt gäng ungdomar och att ha fått se hur de knutit allt starkare kontakter till sina tyska vänner och vågat använda sin tyska i praktiken.

Auf Wiedersehen Bremen!

Jenny